Hayatımızdaki en önemli amaçlarımızdan bir tanesi çocuklarımız için iyi bir gelecek hazırlamaktır. Onlara iyi bir gelecek hazırlamak ve gelecekte başarılı olmalarını sağlamak tamamen bizim elimizdedir.

Çocuklarımız için yapabileceğimiz şeyleri ise telafisi mümkün olanlar ve telafisi mümkün olmayanlar olmak üzere iki sınıfa ayırmak mümkündür.

Örneğin paramız olmadığı için bugün alamadığımız bir oyuncağı daha sonra imkanımız olduğunda iki ay veya üç ay gecikmeli olarak alabiliriz. Yine okul çağı geldiği halde 7 yaşında okula gönderilmemiş olan bir çocuğu 8 yaşında okula başlatabilirsiniz. Bu tip durumlar çoğu kez kendimiz için de geçerlidir. Bu yıl alamadığımız bir eşyayı örneğin iki yıl sonra da alabiliriz. Bu olayların hepsi telafisi mümkün olan olaylardır.

Bir de hayatımızda telafisi mümkün olmayan olaylar vardır. Özellikle çocuklarımız için telafisi mümkün olmayan olayların çoğu doğumlarından yedi yaşına kadar olan büyüme dönemlerine rastlamaktadır.

1-) Örneğin yapılan araştırmalar neticesin, de doğduktan sonra uzun süre anne sütüyle beslenen çocukların ileri dönemlerde,ki zeka seviyelerinin, anne sütüyle beslenmemiş diğer çocuklara oranla, daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Anne sütüyle beslenmemiş bir çocuğun bu kaybının telafisi mümkün değildir.

2-) Yine çocuğun yedi yaşına kadar olan dengeli beslenmesi gelecekteki zeka seviyesini etkileyen faktörlerdendir. Bu dönemde beyin gelişimine uygun şekilde dengeli beslenme almamış bir çocuğu geri döndürmek ve bu olayı telafi etmek mümkün değildir.
3-) Telafisi mümkün olmayan olaylardan bir tanesi de çocuğun 3 ile 7 yaş arasındaki beyin gelişimine uygun bir eğitimin verilememiş olmasıdır.

Telafisi mümkün olmayan bu üç olayın da çocuğun yedi yaşına gelinceye kadar olan büyüme dönemine rastlamasının bir nedeni vardır. Bu dönemde çocukların beyinleri çok hızlı bir şekilde gelişmekte olup, İnsan hafıza ve zekasının % 75’i 3 ile 7 yaş arasında oluşumunu tamamlamaktadır.

Telafisi mümkün olmayan bu üç olayı kaçırmanın bedeli açıktır. Çocuğunuzun okul çağında öğrenme zorlukları veya öğrenme problemleri çekmesinin ve arkadaşlarına göre daha yavaş öğrenmesinin sizi ne kadar üzeceğini düşünün bir kere. Çabaladığı halde yapamadığı için sizin üzüldüğünüzü görmek onu nasıl etkileyecek acaba? Çocuğunuzun bu durumu sizi üzmekle kalmayacak, onunla çok daha fazla ilgilenmek zorunda kalmak ve buna rağmen çok fazla birşey yapamamak sizi yeyip bitirecektir.

Madalyonun diğer yüzünde ise çocuğun yedi yaşına kadar olan gelişme dönemini iyi değerlendirmenin mutlu sonuçları var. Daha kolay ve daha hızlı öğrenen bir çocuğa sahip olmak, sizden fazla destek almadan iyi notlar alan ve size sadece bu notları kutlamak kalan bir sonuç. Hangisini tercih edersiniz düşünün bir kere. Şüphesiz madalyonun bu yüzü hem bizim, hem de çocuğumuzun gelecekteki mutluluğu için muhteşem.peki bu muhteşem tabloya sahip olmak için ne yapmalıyız?

Bu sorunun cevabı basit. Çocuğumuzun yedi yaşına kadar olan gelişmesinde bize düşen vazifeleri eksiksiz yapmaya çalışmalıyız.Anneler Babalar burada sizlere çok fazla görev düşüyor.Sevgi ve şefkatle büyüyen çocuk Mutlu çocuktur Sevgiyle kalın

Filiz ŞEKER